Leden 2014

Jak dobře umlít kávu na espresso

2. ledna 2014 v 8:23
Mletí kávy se často velmi podceňuje. Málo kdo totiž ví, že právě správným nebo špatným namletím kávy ovlivníte veškerý další postup a hlavně její správnou extrakci při přípravě espressa. A to jak doma, tak i v provozu.

Špatná hrubost kávy v podstatě neexistuje. Každé namletí se ale hodí na přípravu jiné kávy. Velmi hrubě namletá káva, strukturou podobná zhruba cukru krupici, je ideální pro přípravu filtrované kávy, nebo ve french pressu. Středně hrubé namletí využijete pro přípravu kávy v moka konvičce. Pro přípravu espressa, stejně jako pro vaření kávy v džezvě je potřeba umlít kávu na jemno tak, aby byla strukturou porovnatelná s polohrubou moukou.
V principu je dobré si pamatovat, ze na delší dobu louhování potřebujete hrubě mletou kávu, zatímco při způsobu přípravy například espressa, kdy louhujete kávu jen po krátkou dobu, musí být káva velmi jemná.

Nejdokonalejší namletí, které potřebujete pro vaši oblíbenou přípravu kávy, dosáhnete samozřejmě s profesionálními mlýnky. Mlýnek je základem každého profesionálního baristy. Skládá se z násypky, mlecích kamenů a dávkovače, které je potřeba pravidelně čistit, aby se v nich neukládaly zbytky, jako tuky a oleje z mleté kávy, které samozřejměnegativně ovlivňují kvalitu, chuť a vůni.
Násypka je plastová nádoba kuželovitého tvaru, umístěná na vrchní části mlýnku. Je lepší do ní sypat pouze takové množství kávy, které ihned umelete a spotřebujete.Přestože kávová zrna odpočívající v průhledné násypce vypadají velmi efektně, káva zbytečně zvětrává a přichází tak o svoji chuť i aroma.
Z násypky putují kávová zrna mezi mlecí kameny. Ty bývají nejčastěji kovové, s malými ostrými zoubky, které rozemelou zrnka na drobné částečky. Jelikož jsou prakticky nejdůležitější částí mlýnku, vyžadují velkou pozornost a péči. Je potřeba je důkladně čistit a zhruba po umletí 350kg kávy vyměnit, kvůli opotřebování.
Dávkovač je místo, kam již namletá káva putuje z kamenů a odkud ji dávkujete dál. Vzhledem k tomu, že nejen namletí, ale i množství kávy ovlivňuje chuť připravovaného espressa, je dobré dávky z počátku několikrát zvážit, abyste si zvykli na ideální množství. V poslední době se ale objevují profesionální mlýnky Grind on Demand, které dávkovač nemají a jsou schopny mlít dávku na jednu nebo dvě kávy přímo do páky. Díky tomu je každá dávka čerstvě namletá, uchovává si všechny svoje kvality a takto připravené espresso nejlepší, jaké můžete připravit.

Jak se vyznat v kávových dezertech

2. ledna 2014 v 8:23
Přestože správně připravenému espressu z kvalitní kávy se nic nevyrovná, káva nemusí být pouze černá a servírovaná v šálku. Co byste řekli na kávu ukrytou v křehké krustě malého zákusku, nebo dokonale se snoubící s hebkostí našlehané pěny? Naučte se připravovat dva francouzské dezerty, nebo-li jak Francouzi říkají café gourmand.

Makronky, tradiční francouzské oválky mnoha chutí, mají své fanoušky po celém světě. Jedná se o vzdušně lehké a dokonale nadýchané mandlové pusinky, lepené krémem všech příchutí na které si vzpomenete. Pestrobarevné pusinky k sobě s krémem někdy chuťově ladí, jindy naopak stojí v kontrastu.
Na pusinky budete potřebovat: jedno espresso, 6 bílků a po 150 gramech másla, mouky, cukru a najemno rozemletých mandlí. V míse smíchejte mouku, cukr, mandlovou moučku, cukr a na závěr změklé máslo. Našlehaný sníh z bílků pomalu vmíchejte do těsta a to pomocí cukrářského sáčku vytlačujte na plech vytřený máslem do tvaru koleček o průměru zhruba 2cm, s dostatečnými rozestupy. Nakonec vložte do na 240°C předehřáté trouby a pečte zhruba 12 minut.
Mezi tím si připravte krém, kterým budete pusinky po vychladnutí slepovat. Potřebujete 100G másla, 85g cukru, 50ml vody, 1 vejce, 2 žloutky a 3 lžíce espressa. Cukr spojte v hrnci s vodou a za stálého míchání zahřívejte, dokud nezískáte konzistenci podobnou sirupu. Tuto směs pomalu vmíchejte do ušlehaných vajec, přidejte kávu, změklé máslo a šlehejte až do úplného vychladnutí krému.
K uchovávaní hotových makronek využijte skleněné vitríny, ve kterých zůstanou krásně křehké a navíc tak vynikne jejich luxusní dokonalost a fascinující barva.

Francouzský název Mousse au café přímo vyzývá k zaboření lžičky do této božsky nadýchané pochoutky. Tradiční dezert láká především na svoji velmi lehkou texturu a jednoduchý, elegantní vzhled. Její příprava je přitom velmi jednoduchá. Potřebovat budete pouze 100g moučkového cukru, 2 lžíce uvařené kvalitní kávy, 4 vejce a 200ml crème fraîche.
V míse smíchejte cukr, žloutky a crème fraîche a poté pomalu zahřívejte ve vodní lázni, aniž byste směs ji přivedli k varu. Když obsah mísy zhoustne, nechte ji schládnout a důkladně do ní vmíchejte kávu a poté i do sněhu vyšlehané bílky. Hotovou pěnu rozdělte do malých porcelánových mističek, nebo do šálků na espresso. Před podáváním nechejte alespoň 4 hodiny vychladit. Ke zdobení se skvěle hodí šlehačka nebo kvalitní hořká čokoláda.

Co by to bylo za Vánoce bez šálku vánoční kávy

2. ledna 2014 v 8:22
Začínající advent přivítal také první letošní mrazy. A i když na vás vánoční ozdoby blikají ze všech obchodních domů už od října, tu pravou sváteční náladu vám nenavodí nic jiného, ne pořádný šálek horké, kořeněné vánoční kávy. Doporučujeme konzumovat s kopcem šlehačky a zabalení do měkoučké deky.

Těžko byste hledali "vánočnější" nápoj, než vaječný likér. Nejlepší je samozřejmě ten domácí, ale do tohoto receptu vám skvěle poslouží i koupený. Jen musíte dbát na kvalitu! V konvičce pro zpěnění mléka napěňte pomocí páry směs 100ml plnotučného mléka a 100ml vaječného likéru. Připravte si shot espressa, nalijte ho do sklenice na latte a přes stěrku zalijte mlékem tak, aby vám v konvičce zůstala mléčná pěna. I tu nakonec přidejte do sklenice a hotové latte jemně posypte mletým muškátovým oříškem.

Sirupy do kávy jsou v poslední době velmi oblíbené a není proto divu, že se nevyhnuly ani kávám s "příchutí vánoc". Mezi zimní trendy tak patří především perníkové latte, které vás svoji ostře kořeněnou chutí zázvoru zahřeje a povzbudí.
Autor: soundman1024, cc-by
(Autor: soundman1024, cc-by)
V šálku na latte smíchejte shot espressa a lžíci gingerbread sirupu. Přelijte horkým našlehaným mlékem, jako klasické latte a ozdobte pořádnou porcí šlehačky. Na závěr takto připravené latte posypte špetkou mleté skořice a špetkou muškátového oříšku.
Tento recept funguje skvěle pro pákové kávovary. Pokud ale žádný nevlastníte, dá se kořeněná káva připravit i v klasickém překapávači. Její chuť ovšem ani zdaleka nebude tak intenzivní. Vlastníte kavárnu? Nebojte se vánoční kávu v zimě zařadit na váš nápojový lístek. Své fanoušky si totiž jistě najde. V páce kávovaru smíchejte jednu dávku čerstvě umleté kávy na espresso společně s půl lžičkou mletého kardamomu, špetkou skořice a špetkou muškátového oříšku. Poté z této směsi připravte shot espressa a nalijte ho do připraveného šálku. Ozdobte dávkou šlehačky a ihned servírujte.

S každým kávovarem Nespresso kapsle zadarmo

2. ledna 2014 v 8:19
Kávovary Nespresso - nejkávovější kávovary ze všech. Patříte-li mezi ty, jež se nespokojí s průměrným espressem, pořiďte si kávovar Nespresso. Výtečná káva, bohatá pěna, rychlá příprava díky kaplsím, snadné čištění a do 14. 1. 2014 zdarma ke každému kávovaru poukázka na kapsle v hodnotě 1000 Kč nebo 1500 Kč.
Kupte si u nás kávovar značky Nespresso do 14. 1. 2014 a my vám k němu přibalíme poukázku na kávovar v hodnotě 1000 Kč (modelová řada Esenza a U) a 1500 Kč (jakákoliv jiná řada).

Poukázku pak jednoduše vyplníte a na webu www.nespresso.com, případně v Nespresso Clubu nebo Nespresso Butique, si ji proměníte v kávové kapsle. Jak na to se dočtete v dokumentu PDF, který si můžete stáhnout do svého počítače.
Neváhejte, kávovary Nespresso jsou opravdu výjimečné.

GELATO PROFESSIONAL SCHOOL aneb cukrářská a zmrzlinářská škola konečně v Brně!

2. ledna 2014 v 8:18
Mezinárodní koncept profesionální cukrářské a zmrzlinářské školy FRIGOMAT konečně v Brně. Máte-li zájem vzdělávat se v oboru a být o krok před konkurencí, přihlaste se na některý z veřejných či individuálních kurzů Gelato Professional School.
Ve spolupráci s italským výrobcem zmrzlinových a cukrářských strojů, společností Frigomat, nabízíme českým cukrářůmmožnost odborného vzdělávání prostřednictvím seminářů a individuálních kurzů pod vedením českých i zahraničních profesionálů z praxe.

Veřejné kurzy

otevřené kurzy pro veřejnost, na kterých vás seznámíme s novinkami a trendy v oboru, předvedeme práci se stroji nebo přiblížíme efektivní pracovní postupy a výrobu. Veřejné kurzy pořádáme několikrát do roka, o plánovaných kurzech se více dozvíte z našeho webu, na našífacebookové stránce nebo z e-mailu, kterým vám včas zašleme.

Individuální kurzy

Kurzy pro ty, kteří chtějí do problematiky proniknout hlouběji a mají zájem o komplexní praktický workshop. Na workshopu vám ukážeme moderní pracovní postupy, práci se stroji i výrobu zmrzliny nebo netradičních desertů. To vše si zároveň můžete vyzkoušet pod dohledem profesionálů z praxe.
Díky skvělé technologické podpoře ze strany Frigomatu mají všichni zájemci o praktické informace a ukázky ideální příležitost, jak zdokonalit své dovednosti a vyzkoušet si práci na špičkových italských strojích. Informace o aktuálních kurzech najdete na našem webu nebo Facebooku.
Více informací o Gelato Professional School najdete na oficiálních webových stránkách školy.

Dáváte si zmrzlinu v zimě?

2. ledna 2014 v 8:14
Jakmile začne teplota rapidně klesat a objeví se první mrazy, je jasné, že na ledovou pochoutku v kornoutku mnoho z nás až do léta ztrácí chuť. Pokud ale zmrzlinu vhodně zkombinujete, může jít na odbyt i když jsou za okny vašeho podniku metrové závěje.

Sladká tečka

Pravda je, že v chladnějším období roku podstatně víc využijete kopečkovou zmrzlinu, než tu točenou a stejně tak jasně vedou smetanové příchuti nad ovocnými. Jenou z možností, jak je servírovat, jsou teplé dezerty v podobě horkých malin s vanilkovou zmrzlinou, nebo lávových dortíčků s horkou čokoládou, doplněných o kopeček smetanové zmrzliny.
Autor: Blizzzek, cc-by-sa
(Autor: Blizzzek, cc-by-sa)

Jako led a oheň

Zmrzlinou můžete samozřejmě doplnit i horké kávové nápoje, ke kterým se hodí snad v jakémkoliv ročním období. Vídeňská káva s kopečkem zmrzliny a pořádnou porcí šlehačky potěší nejednoho milovníka. V zimě se tedy ve vaší cukrárně určitě uplatní výkonný kávovar. Pokud uvažujete nad pořízením nového modelu, je právě teď ideální období. Profesionální kávovary vám umožní nabídnout ke zmrzlině skvělé espresso, cappuccino nebo latte, vybrané modely připraví také oblíbené aromatické svařené džusy nebo kořeněné horké víno na zahřátí.
Přímá cesta k srdci většiny lidí vede kromě kávy ale také přes čokoládu. Není tedy nic jednoduššího než si do cukrárny pořídit některý z praktických výrobníků horké čokolády a překvapit své zákazníky touto oblíbenou lahůdkou, která v zimě zahřeje na těle i duši.

Vánoční speciality

Nalákejte své zákazníky v sezóně také na netradiční chutě zmrzlin, ze kterých za pomoci šlehačky a rozpuštěné hořké čokolády vyčarujete báječné zmrzlinové poháry plné vánočních chutí. Pusťte se do výroby zmrzliny s příchutí vaječného koňaku, vánočního punče, zázvorových perníčků nebo jablek a skořice. Fantazii se meze nekladou a zákazníci vaši nápaditost jistě ocení.