Jak vyčistit kávovar (díl první)

2. dubna 2013 v 15:19
Chcete-li servírovat kávu s dokonale plnou chutí bez rušivých tónů, čištění kávovaru se pro vás musí stát běžnou součástí pracovního dne. Profesionální kávovar se skládá z mnoha částí, z nichž některé stačí vyčistit párkrát do měsíce, avšak jiným je nutné věnovat péči opravdu každý večer po zavření kavárny. Co pravidelně čistit a jak o kávovar pečovat se dozvíte v tomto článku.

Voda, základ všeho

Voda, ze které připravujete kávu, ovlivňuje hned dvě věci - jednou z nich je chuť kávy, kterou požadujeme samozřejmě co nejlepší, druhou pak stav technologických součástí kávovaru. Přestože klasická kohoutková voda odpovídá všem hygienickým normám a je pro běžné pití ideální, kvůli obsahu vápenatých sloučenin a drobných nečistot není zcela vhodná pro použití v gastronomii. Zvlášť s kávovary se kohoutková voda moc nekamarádí.
K úpravě vody proto používejte filtry a změkčovače, které odstraní problematické nečistoty, chlor, nežádoucí pachy a zamezí tvorbě usazenin nebo vzniku vodního kamene v jednotlivých částech kávovaru. Takto upravovaná voda výrazně napomůže prodloužit životnost celého kávovaru.
Ve většině provozů se řadu let používají změkčovače (depurátory), ale určitě se vyplatí investovat do o něco dražších filtrů. Na rozdíl od změkčovačů je není potřeba pravidelně čistit za pomoci čisté vody chemikálií. Filtry navíc nedopustí úplnou demineralizaci vody, díky využívané technologii máte i po filtraci vodu lahodnou s vyváženým množstvím minerálů.

Čištění "hlavy" kávovaru

Hlava kávovaru se skládá z filtru, těsnění a páky, z nichž každá část si zaslouží vaši pozornost. Základem je funkční těsnění, které je potřeba měnit zhruba jednou za dva až tři měsíce, což poznáte většinou tak, že kolem páky začne nenápadně protékat voda.
Samotné čištění hlavy provádějte denně za pomocí slepého sítka (speciální sítko bez děr), které nasaďte do hlavy kávovaru, spusťte a nechte běžet necelých 10 vteřin. Horká voda, která koluje uvnitř hlavy, se po vypnutí vypustí zadním ventilem společně s nečistotami a zbytky kávy. Postup několikrát opakujte, poté páku povolte a znovu opatrně pusťte kávovar. Pákou pohybujte zleva doprava, přičemž dávejte pozor, abyste se nepopálili horkou vodou protékající přes okraj. Tímto způsobem dokonale vyčistíte těsnění hlavy. Zhruba třikrát týdně sáhněte také po speciálních chemických čistidlech určených k údržbě hlav kávovaru.

Nezapomeňte na páky a trysku

Páky i tryska jsou dalšími částmi, které vyžadují vaši každodenní péči. Po celodenním používání kávovaru je nutné obě páky vytáhnout, rozložit a dokonale omýt. Zbytky kávy ze sítek lze jednoduše a dokonale odstranit zubním kartáčkem, vnitřek páky nejlépe vyčistíte šetrnou "drátěnkou". Doporučujeme také páky zhruba třikrát týdně namočit na 15 minut do horké lázně s dávkou čističe a poté důkladně opláchnout čistou vodou.
Tryska na páru se standardně profukuje před a po každém použití, avšak není od věci ji navíc každý večer ještě jednou profouknout, odšroubovat spodní část a vyčistit pomocí speciálního úzkého kulatého kartáčku. Podle potřeby trysku jednou za čas propláchněte, nebo nechte přes noc odmočit v lázni s obsahem čističe.
I při té nejlepší péči se ale stejně může objevit problém, který je třeba řešit dřív, než bude nutné podstoupit repasi kávovaru v ceně desítek tisíc korun. V druhém díle o čištění profesionálního kávovaru se proto podíváme na nejčastější problémy při provozu kávovaru.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marika Marika | 8. března 2016 v 8:00 | Reagovat

Servisní balíčky pro vaše kávovary. Kolik stojí a vyplatí se?

http://coffee-service.cz/servisni-balicek/

2 Petr Petr | Web | 14. prosince 2016 v 12:08 | Reagovat

Velmi užitečný a praktický článek. Opravdu za něj moc děkuji. O správném čištění kávovaru je jinde tak málo informací, takže mi tento text přišel opravdu vhod. Díky tomu můžu udržovat ve formě i můj kávovar ETA 3174 Inesto (pro zájemce jsem ho i zrecenzoval viz. odkaz na můj web).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama