Proč mít v restauraci pivo z tanku

10. října 2012 v 17:02
Obliba piva čepovaného z tanku v Čechách nezadržitelně roste a tak není divu, že se tomuto trendu přizpůsobují stále další podniky. Je ale pivo z tanku opravdu lepši, než pivo ze sudu? Jaké pivo je vůbec vhodné do tanku stáčet a jak se o něj starat? A co to vlastně znamená, pít pivo čepované z tanku? Je výhodný samoobslužný výčep?

Co se skrývá v tanku

Pod pojmem "tank" je nejjednodušší představit si nerezovou cisternu o objemu pěti nebo deseti hektolitrů, ukrývající ve svých útrobách speciální jednorázový vzduchotěsný polypropylenový vak. Právě do něj je přímo z pivovarských cisteren stáčeno nepasterované pivo. To se do vaší sklenice dostane pouhým stlačením vaku, takže během své přepravy z pivovaru až na stůl nepřijde do kontaktu se vzduchem nebo jiným plynem. Díky tomu má správný říz a nemělo by být zvětralé ani přesycené. I přes to, že jsou taky umístěny v klimatizovaných místnostech o teplotě kolem 8°C, mělo by se z nich pivo vytočit nejpozději do týdne od naražení. Pivo v nenaraženém tanku pak vydrží čerstvé maximálně 3 týdny.

Je na čase vyvalit sudy?

I přes celou řadu nesporných výhod má čepování piva z tanků svá specifika. Naprosto nevhodné jsou tanky pro malé provozovny s nižším průtokem, které by nestihly vytočit celý obsah dostatečně včas a pivo by tak ztrácelo na svojí kvalitě. Větší podniky se naopak zbaví neustálého narážení nových sudů a zdržování provozu.
S tankovým pivem je také nutno vybudovat ve své restauraci tankovnu, tedy místnost optimální pro instalaci tanku, což zabere spoustu místa oproti snadnému skladování pivních sudů. Kromě ideální teploty musí být tankovna snadno přístupná pro pivovarskou cisternu. Dál by v ní měl být umíštěn průtokoměr, rozbočovací ventily pro napájení více výčepů a samozřejmě přívodní potrubí piva.

Čistota je základ všeho

Pouhé čepování z tanku samozřejmě nezaručí, že pivo bude dokonalé. Z tanku k výčepu vede relativně dlouhá cesta trubkami, o které je třeba se řádně starat - denně je propláchnout vodou a jednou týdně vyčistit sanitačním roztokem, což je prakticky stejné jako u piva ze sudů. Kromě toho je nutné před každým novým načerpáním tank důkladně vymýt a vyměnit vzduchotěsný vak.
Přestože je pivo z tanku mezi zákazníky oblíbenější, zkušení sládci tvrdí, že pokud je pivo správně ošetřováno a zkušeně načepováno, rozdíl mezi točeným z tanku a ze sudu nepoznáte. Vše tedy opět záleží pouzena tom, jak se o svůj podnik a své zákazníky staráte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama